U petak, 16. svibnja 2025. godine, članovi Inicijative mladih za ljudska prava sudjelovali su na okruglom stolu s temom Perspektiva nove generacije: raspad Jugoslavije i ratovi devedesetih na ovogodišnjem, dvanaestom po redu, festivalu povijesti – Kliofestu. Ovo je već drugi put da članovi Inicijative sudjeluju na Kliofestu, a prvi put bio je 2023. kada smo imali priliku predstaviti četiri publikacije koje smo objavili prethodne godine.
Na okruglom stolu sudjelovali su Senna Šimek, izvršna direktorica Inicijative mladih za ljudska prava, Karlo Mak, doktorand geografije i nastavnik u školi, Franka Logarić, studentica prava te Tita Mikulaš, studentica povijesti.
Prvo smo se dotakli pitanja poslijeratne generacije i načina na koji je to utjecalo na naše identitete. Iako neki nisu bili direktno dotaknuti ratom, narativi o ratu u javnosti i unutar obitelji svejedno su bili prisutni. Mnogi su se s temom ratova devedesetih prvi put susreli u osnovnoj školi prilikom obilježavanja obljetnica kada još nisu bili u potpunosti svjesni što one podrazumijevaju.
Nakon iznošenja vlastitih iskustava, osvrnuli smo se na način na koji se mladima prezentiraju informacije o ovim ratovima, posebice u obliku školskih kurikuluma. Osim što se o njima uči na predmetu povijesti, ratovi devedesetih indirektno su upisani i u druge predmete. To se posebice može uočiti na primjeru geografije gdje je nemoguće u potpunosti objasniti promjenu etničkog sastava Republike Hrvatske ili pak pitanje migracija bez osvrta na događaje devedesetih. Pritom smo zaključili da oni nisu samo stvar povijesti, već i drugih nastavnih struka, a na nastavniku je to koliko se može i smije baviti tim razdobljem u obrazovnom kontekstu.
Nadalje, postavilo se pitanje razine obrađenosti ovih događaja na pojedinim studijima, kao i zainteresiranosti studenata za takve teme. Pritom smo istaknuli važnost interdisciplinarnog i multiperspektivnog bavljenja ovom temom koje će obuhvatiti ne samo politički aspekt, već i razne druge. Iako je teško baviti se temom poput ove koja je još uvijek izrazito emocionalna i čiji dominantni narativ otežava mogućnost kritičkog pristupa, na mladima je kao novoj generaciji da radom s ljudima uspostave koristan dijalog pri suočavanju s problematičnom prošlosti.
Dotaknuvši se obrazovanja mladih o devedesetima, govornici su istaknuli nekoliko načina na koji se to može postići – slušanjem podcasta, gledanjem dokumentarnih serija i filmova ili kontaktom s kolegama iz susjednih zemalja. Na ovome tragu postavilo se pitanje i kako približiti ove teme potpuno novim generacijama koje ovi ratovi nužno ne zanimaju. Uz propitivanje toga je li uistinu loše da mladi time nisu opterećeni, ponovno smo istaknuli potrebu za propitivanjem ovih tema iz različitih pozicija, kao i dijalog među mladima različitih stavova. Prilika za takav dijalog pružila se u kontekstu prosvjeda u Srbiji koji su stvorili mogućnosti za kontakt među mladima koji dijele želju za slobodom, a devedesete pritom u takvim razgovorima mogu biti česta tema.
Cilj je ovog okruglog stola bio otvoriti teme o kojima unutar Inicijative često promišljamo, a koji se tiču ratova devedesetih koji su izrazito aktualni u sadašnjosti. Ona podrazumijeva progovaranje o zajedničkoj prošlosti kojoj nužno ne možemo pobjeći. Davanjem prilike mladima da rasprave o ovim temama htjeli smo stvoriti prostor u kojemu možemo učiti i dijeliti perspektive o devedesetima. Nadamo se da smo ovime i sve prisutne uspjeli potaknuti na promišljanje.