Autorski tekst aktivistice Inicijative mladih za ljudska prava Iris Knežević
Srebrenica. Deset slova koja označavaju tugu, bol, prekinuto djetinjstvo, neostvarene snove i genocid. Genocid nad ljudima koji su tražili pomoć. Nad majkama koje su zagrljajem pokušavale zaštititi svoju djecu od bešćutnosti rata. Nad sinovima, očevima, djedovima, stričevima i ujacima koji su bili odvojeni od svojih žena, sestra i djece.
Prošlo je trideset godina otkako je vojska pod zapovjedništvom Ratka Mladića 11. srpnja ušla u grad. Trideset godina od trenutka kada su UN-ove trupe promatrale, a svijet šutio. Na samom ulazu u Memorijalni centar u Potočarima stoji natpis: “Srebrenički genocid - neuspjeh međunarodne zajednice”, podsjetnik na taj dan i na šutnju.
Do danas je identificirano 8 372 ubijenih, dok se za još oko tisuću njih i dalje traga.
Put u Srebrenicu doveo me kao sudionicu ljetne škole za mlade, u organizaciji Centra za postkonfliktna istraživanja. U sklopu škole posjetili smo Sarajevo, gdje smo imali prilike razgovarati sa stručnjacima u području tranzicijske pravde. Zatim Tuzlu, gdje smo položiti cvijeće na Tuzlanskoj kapiji - mjestu gdje je, uslijed granatiranja, stradala 71 osoba.